Turkish

Envision AI Uygulaması Eğitimi

July 8, 2020

Genel Bakış

Envision, çevrenizdeki görsel bilgileri işleyerek anlamlı ses çıkışına dönüştürebilen bir uygulamadır. Envision işlevleri üç sekmede gruplandırılmıştır: Metin, Genel ve Tara ve Bul.

Metin Tanıma

Şu anki ve gelecekteki tüm metin tanıma işlevleri, her zaman kolayca erişilebilen bu sekmede yer alır. Bu sekmede aşağıdaki işlevleri bulacaksınız:

Anlık Metin Okuma

Düğmeye dokunduğunuzda Envision, kamerayı tuttuğunuz kısa metinleri anında okuyacaktır. Envision'ın okumayı durdurması için düğmeye bir kez daha dokunun.

Felemenkçe veya diğer latin tabanlı dilleri (Türkçe Dahil) daha hızlı okumak istiyorsanız, Ayarlar'a gidip Çevrimdışı Metin Tanıma'yı aktif edebilirsiniz.

Envision, ayrıca dilleri otomatik olarak algılayabilme yeteneğine sahiptir. Günlük yaşamınızda birden fazla dilde metinle karşılaşma eğilimindeyseniz, Ayarlarda Otomatik Dil Algılama'yı açmanızı öneririz. Çoğunlukla sadece bir dil ile çalışıyorsanız, bu ayarı kapalı tutmanızı öneriyoruz.

Belgeyi Oku

Özelliği etkinleştirmek için düğmeye dokunun. Envision, belgeyi ayarlamak için sesli yönlendirme sağlar. Ardından tüm kenarlar görünür olduğunda otomatik olarak belgenin fotoğrafını çeker. Ekranın ortasına dokunarak manuel olarak da belgenin fotoğrafını çekebilirsiniz. Tanınan metin yeni bir ekranda görüntülendiğinde şunları yapabilirsiniz:

‍ • VoiceOver komutlarını kullanarak metin içinde dolaşma.
• Çal düğmesine dokunarak belgeyi okuma.

• Paylaş düğmesine dokunarak belgeyi paylaşma.

• Yazı tipi düğmesine dokunarak yazı tipi boyutunu ayarlama.

Daha Fazlası

Birden Çok Sayfa Oku, PDF'yi İçe Aktar veya Görüntüyü İçe Aktar gibi daha fazla seçenek için bu düğmeye dokunun.

Birden Fazla Sayfa Oku: Bu seçeneğe dokunduğunuzda, kenar algılama yardımıyla birden fazla sayfayı tarayabilirsiniz.

PDF'yi İçe Aktar: Artık PDF dosyalarını doğrudan uygulamanın içinden içe aktarabilirsiniz. Bu seçenek, telefonunuzdaki Dosyalar uygulamasını açar ve PDF dosyalarınızı içe aktarmanıza olanak tanır.

Görüntüyü İçe Aktar: Görüntüyü İçe Aktar seçeneğini etkinleştirerek doğrudan Envision aracılığıyla okumak istediğiniz görüntüyü seçebilirsiniz.

Büyüteç

Bu işlev, az gören kullanıcıların okumak istedikleri metinleri yakınlaştırmasına olanak tanır.

Bu seçenek, sadece ekranda sıkıştırma hareketiyle yakınlaştırma kullanılarak, veya sol üst köşedeki büyüteç simgesine basılarak etkinleştirilebilir. Bu modla birlikte metin tanıma işlevlerinden herhangi birini kullanabilirsiniz. Daha yüksek kontrastlı metinleri okumak istiyorsanız renkleri ters çevirme seçeneği de mevcuttur.

Genel Tanıma

Metin tanıma harici tüm işlevler bu sekmede yer almaktadır. Şu anda, bu sekme aşağıdaki işlevleri sunar:

Sahneyi Betimle

Betimlemesini duymak istediğiniz fotoğrafı çekmek için düğmeye dokunun. Envision, bunun için en olası açıklamayı söyleyecektir. Arkadaşlarınızın ve ailenizin yüzlerini önceden Envision'a öğrettiyseniz, açıklamaya dahil edilir.

Envision ayrıca sahneye dayalı betimlemeler sağlar. Bir saatin fotoğrafını çektiğinizde, size o anda saatin kaç olduğunu, ya da bir pencerenin fotoğrafını çektiğinizde geçerli hava durumunu söyler.

Bu görüntüleri, VoiceOver ile erişilebilen betimlemeleriylebirlikte kamera rulonuza kaydedebilirsiniz.

Renkleri Algıla

Düğmeye dokunun ve kamerayı rengini tanımak istediğiniz nesneye veya giysiye doğru tutun. Envision, gördüğü rengi hemen söylemeye başlayacaktır. Envision'ın renkleri tanımayı durdurması için düğmeye tekrar dokunun.

Ayarlar içinde, Envision'un yalnızca standart 30 rengi mi yoksa çok daha açıklayıcı 950 rengi mi tanımasını istediğinizi seçebilirsiniz.

Barkodları tara

Düğmeye dokunun ve kamerayı tanımak istediğiniz ürüne doğrultun. Bir bip sesi duyana kadar ürünü yavaşça hareket ettirin veya döndürün, bu ses, da bir barkod algılandığı anlamına gelir. Barkodu netlemek için bip sesi frekansını takip edin. Barkod başarıyla tarandıktan sonra bir ting sesi duyacaksınız.

Tanımlama başarılı olduktan sonra,  ürünün adını duyarsınız. Ayrıca, "Daha Fazla Bilgi" ye dokunarak ürün hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Tara ve Bul

Bu sekme, çevrenizdeki kişileri ve nesneleri bulmak için uygulamanın gerçek zamanlı tanımlamasını kullanmanızı sağlar. Bu sayfada aşağıdaki seçenekleri bulabilirsiniz:

Kişi Bul

Düğmeye dokunun ve çevrenizi gerçek zamanlı olarak tarayın. Envision, kamera çerçevedeki bir kişiyle karşılaştığında / kişiyi tanıdığında bir bip sesi çıkarır ve hafif bir titreşim hissedersiniz. Envision'a öğrettiyseniz, çerçevede görünen yüze sahip kişinin adını söyleyecektir. Kafede veya toplantıda bir arkadaşınızı bulmak için bu işlevi kullanabilirsiniz.

Nesneleri Bul

Düğmeye dokunun ve nesne listesinden bulmak istediğiniz nesneyi seçin. Sonrasında çevrenizi gerçek zamanlı olarak tarayın. Envision kamera çerçevesinde aradığınız nesneyle karşılaştığında / tanıdığında bir bip sesi çıkarır ve hafif bir titreşim hissedersiniz. Ayrıca, favori veya en sık aradığınız nesneleri yıldızla işaretleyebilir, bulamadığınız bir nesne olursa  'Eksik Bir şey mi var? Bize bildirin.' düğmesini kullanarak geri bildirimde bulunabilirsiniz.

Envision'a Öğret

Envision, daha sonra Sahneyi Tanımla işlevi ile tanınabilecek yüzleri uygulamaya öğretmenizi sağlar.

Envision'a  Öğret düğmesine dokunun, bu seçenek, sizi fotoğraf çekmeye başlayabileceğiniz bir ekrana yönlendirecektir. Varsayılan olarak, telefonun arka kamerası etkindir, ancak bir selfie çekmek istiyorsanız ön kameraya geçiş yapabilirsiniz. 'Bir yüz öğret' seçeneğinde, kamera yüzünüzü düzgün bir şekilde konumlandırmanıza yardımcı olacak bir yönlendirme de sunacaktır.

Normalde en az 5 fotoğraf çekmeniz gerekir, ancak tanımanın daha doğru olması için yaklaşık 10 fotoğraf çekmenizi öneririz. Ayrıca, daha doğru sonuçlar için fotoğrafları farklı açılardan ve farklı arka planlarla çekmenizi tavsiye ederiz. Fotoğrafları çekmeyi bitirdikten sonra Bitti düğmesine basın. Sonraki ekranda fotoğraftaki kişinin adını girmeniz istenir. Bunu yaptıktan sonra, Envision birkaç saniye boyunca kendini eğitmeye başlayacaktır. İşlem başarılı olduğunda Tara ve Bul sekmesine yönlendirilirsiniz.

Envision'a Öğret ekranında, fotoğraf kitaplığına gitme seçeneğiniz de bulunmaktadır. Eğittiğiniz tüm yüzler burada görüntülenir. Envision'ın artık tanımasını istemediğiniz yüzleri bu ekranda silebilirsiniz.


Diğer Uygulamalardaki Görüntüleri Tanımla

Envision, Fotoğraflar, Twitter, WhatsApp, vb. Gibi diğer uygulamalarda karşılaştığınız görüntüleri okumak ve tanımak için de kullanılabilir. Söz konusu uygulamadaki fotoğrafı seçip "Paylaş" düğmesine bastıktan sonra, paylaşma hedefleri arasında "Envision" seçeneğini belirleyerek bu işlemi yapabilirsiniz.

Bu işlemi ilk kez yapacaksanız, sadece bir seferlik, paylaşım sayfasının sağ alt köşesindeki "Daha fazla" seçeneğine dokunup eylemlere Envision It seçeneğini ekleyerek Envision işlevini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

İpuçları

Envision sürekli gelişen bir uygulamadır. Uygulamanın işlevlerini ve yeteneklerini geliştirmek için sürekli çalışıyoruz. Bu nedenle, otomatik güncellemelerinizin açık olduğundan veya haftalık olarak yeni güncellemeleri kontrol ettiğinizden emin olun. Envision'ı en iyi şekilde kullanma deneyiminizi iyileştirebilecek kullanıcı kitlemiz kaynaklı birkaç ipucunu daha burada listeleyeceğiz:

  • Envision'ın Çoğu özelliği internet bağlantısıyla çalışmaktadır. İşlemin hızlı bir şekilde gerçekleştiğinden emin olsak da, iyi bir internet bağlantısına sahip olmanız faydalı olacaktır. Çektiğiniz hiçbir görüntü veya bilgiyi asla saklamıyoruz.
  • Envision için herhangi bir geri bildiriminiz varsa, bunu Ayarlar sekmesindeki 'Geri Bildirim gönder seçeneğinden bizimle paylaşabilirsiniz. Herhangi bir yardıma veya açıklamaya ihtiyacınız varsa, Ayarlar sekmesinden bir arama talep edebilirsiniz; Size yardımcı olmak için sizi en kısa sürede geri arayacağız.
  • Envision, Tüm metin tanıma özellikleri dahilinde, metnin dilini otomatik olarak algılar ve okur. Ancak çoğunlukla yalnızca bir dilde metinle karşılaşıyorsanız ve Envision'un dil algılama işlevini kullanmak istemiyorsanız, uygulamanın içindeki Konuşma Ayarında Otomatik Dil Algılama özelliğini kapatabilirsiniz.
  • Konuşma Ayarları içinde, uygulama içindeki VoiceOver harici tüm konuşmaların  hızını ve ses düzeyini de ayarlayabilirsiniz. Bu değişiklikler VoiceOver ayarlarını etkilemez.